90'LARA DÖNME KORKUSU TAŞIYAN NOSTALJİK ÖRGÜTÇÜLER / Kadir Yıldız       795 okunma - 31 Temmuz 2015

Asrın balanssız tarihçisi İlber Ortaylı zaman makinası icat etti de bizim mi haberimiz olmadı acaba? 

***

Terör eylemlerinin hız kazandığı şu günlerde topluma 90'lı yıllara dönme kokusu da pompalanmaya başlandı. 

***

Özellikle HDP için genel seçimlerde PR çalışmaları yapanların, Selo'yuTurkcell reklamlarının Selocan'ınabenzetmeye çalışan sözde aydınların, PKK'nın mazbatalı ağızlarına barajı atlatalım derken PKK ile ip atladığını unutanların, Selo ile sıra gecelerinde sazlı sözlü eğlence yapanların 90'lı yıllara dönmekten ödleri patlıyor.

***

"Terörle mücadele edilirse 90'lı yıllara dönülür, taviz verilirse dönülmez" düşüncesini taşıyan sözde yazar-çizer takımının kullandığı tezler aslında hem HDP'nin avukatlığına soyunmak hem de AKP'nin bugüne kadar çözüm sürecini topluma kabul ettirmek için kullandığı bir yöntemdi.Ne diyorlardı her fırsatta; "Artık eski Türkiye yok, yeni Türkiye var. Biz Türkiye'nin 90'lı yıllara dönmesine müsaade etmeyiz…"

***

Bebek katili Öcalan'ın İmralı'da ki dava sürecinde 1993'ten sonra TSK'nın yaptığı operasyonları kastederek "1993-1994 yıllarında Türkiye'nin gücü beni silip süpürdü" demişti. 90'lı yılların mücadelesi; PKK'nın sığınağı haline gelen Suriye'yi bile hizaya getirmişti.

***

90'lı yıllarda terör örgütü PKK ile mücadeledeki kararlılık Öcalan'ın yakalanmasını ve yargılanmasını sağlanmıştı.

***

Terör örgütü elebaşı Öcalan o kararlılık sonucunda "devletimin emrindeyim" diyordu.

***

56. Hükümet Öcalan'ı yakalandı.

57. Hükümet yargıladı.

Terör sıfır noktasına ulaştı ve PKK dağıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi halkı derin bir "ohhhhh" çekti.

***

Bitme noktasına gelen PKK terör örgütü ile 58. Hükümet döneminde PKK ile müzakereye başlandı.

Rahat bir nefes alan bölge halkı içten içe "vahhhhvahhh" demeye başladı.

Çile dolu ve baskının hâkim olduğu bir süreç tekrar başlıyordu.

"Aman ha susun hakkınızı vereceğiz" denilerek "etliye sütlüye karışmayın" mesajı verildi.

Bölge halkı ise daha "ne hakkı" alacaklarını bile bilmiyordu.

Ne BOP'tan haberleri vardı, ne PKK militanlarının koynundan haç çıktığından, ne de PKK militanlarının asker üniforması giyip bölge halkına zulüm ederek halkı askere karşı kışkırtmaya çalıştığından…

Bildikleri tek şey, tekrardan silahın gölgesinde yaşayacak olmalarıydı…

***

90'lı yıllarda herkesin kendisini güven altında hissettiği bir devlet unsuru vardı. Şimdilerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi devletten arındırılmış, PKK'nın kontrolüne terkedilmiş, silah zoruyla dükkânlar açılır kepenkler kapatılır hale gelmiş, sandıklar PKK'nın silahlarına hapsedilmiş, terör örgütü mahkeme kurar hale gelmiş durumdadır.

***

90'lı yıllara mı dönüyoruz kokusunu pompalamaya çalışanlar, anlaşılan bugün terör örgütü PKK'ya verilen tavizlerden oldukça memnunlar. 90'lı yıllarda da şehit veriyorduk amenna ama mücadeleyi de elden bırakmıyorduk. Bu kararlı mücadele 1999 yılında Öcalan'ı hapsetmiş, terör örgütü PKK'nın da dağılmasını sağlamıştır. 

***

Yıl 2015.

Yine şehit veriyoruz ama 90'lı yıllara dönmüş olmuyoruz. Terörle mücadeleye başlayınca ne hikmetse 90'lı yıllara dönüyoruz. 

***

Bitme noktasına gelene PKK'yı muhatap kabul ediyorsunuz, masaya oturuyorsunuz, Kürdistan'ı kurma çabalarına ön ayak oluyorsunuz, 90'lı yıllarda Türkiye'nin adını ağzına alırken ayakları titreyen Barzani'yi el bebek gül bebek ağırlıyorsunuz ve bunun adına da sözde "çözüm süreci" diyorsunuz.

***

Dört tane PKK'lının leşi yere serilince; "Türkiye 90'lı yıllara dönüyor" diyebasıyorsunuz yaygarayı…

***

Tasalanmayın! 

PKK ile mücadele edince Türkiye 90'lı yıllara dönmez. 

PKK, 2002 yılına döner…YAZDIR