AKP NEDEN MHP İLE KOALİSYON KURMUYOR? / Kadir Yıldız       439 okunma - 19 Ağustos 2015

Her görüşme sonrası "olumlu bir görüşme oldu, açık yüreklilikle görüşlerimizi paylaştık, bu bir kazanımdır" diye açıklama yapan Davutoğlu, umarız MHP Lideri Sayın Bahçeli ile görüşmesinden de devlet adabı adına bir kazanım elde etmiştir. Egemenliğin kayıtsız, şartsız ait olduğu milletin huzurunda ceketinin iliklenilmesi gerektiğini... Bir de devlet adabının vesayeti altında kuklalığını yaptıklarından değil, devlet adamlarından öğrenilmesini gerektiğini... 

***

Gelelim neden koalisyon kurulamadığına ve şartlara...

***

Terörün azmasının, PKK'ya taviz verilmesinin, ülkenin bölünmeye doğru gitmesinin ve bugün verilen şehitlerin sebebinin sözde çözüm süreci olduğunu; terör örgütü ile masaya oturulmaması ve sürecin sonlandırılması gerektiğini söyleyen MHP.

***

Toplumun kutuplaştığını, tarafsız olması gereken makamların tarafsızlığını yitirdiğini, Cumhurbaşkanı'nın uzlaşma kültüründen uzaklaştığını, siyasette taraf olmasının yanlış olduğunu ve bunun sebebinin Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırlarını çiğnemesinden kaynakladığını, Cumhurbaşkanı'nın acilen anayasal sınırlarına çekilmesi gerektiğini söyleyen MHP.

***

Anayasanın ilk dört maddesi tartışılamaz -Türkiye devleti bir Cumhuriyettir; Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir; Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür, dili türkçedir, bayrağı, şekli kanununda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır, millî marşı istiklal marşı'dır, başkenti Ankara'dır; bu hükümler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez- diyen MHP.

***

Devleti içten kemiren hastalığın yolsuzluk ve rüşvet olduğunu, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet olaylarının yargıya taşınıp suçluların cezalandırılması gerektiğini ifade eden MHP. 

***

Bu dört madde artık herkesçe ezbere bilinen MHP'nin koalisyon şartları. Anormal bir taraf yok. Gayrı hukuki bir taraf yok. Devletin ve milletin aleyhine olan bir unsur yok. Toplum ve ülke menfaatlerini gözeten her bireyin baktığında sorun olarak görebileceği bir şart yok. Buna karşılık "AKP, MHP'nin şartlarını neden kabul etmiyor?" diye soran olmadığı gibi, üstüne bir de MHP'nin şartlarını koalisyon sürecini tıkamak için öne sürdüğüne dair yazıp çizenler peydahlanıyor.

***

Çözüm Süreci devam etsin, Özerk Kürdistan'a giden kapılar bir bir açılsın, PKK şehirlerde istediği gibi cirit atsın, teröristlerle müzakereye devam edilsin, şehit gelsin ama anaları ağlamasın diyen AKP.

***

Cumhurbaşkanı toplumu kutuplaştırsın, taraf olmayanı bertaraf etsin, meydanlarda bir siyasi partiden taraf olup 400 milletvekili istemesi hoş karşılansın, siyasete doğrudan müdahil olsun, ayrıştıcı dilini kullanmaya daha çok özen göstersin diyen AKP.

***

Anayasanın ilk dört maddesi tartışmaya açılsın -Türkiye devleti Cumhuriyetten soyutlansın; Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olmaktan çıksın; Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü rafa kaldırsın, "ebediyyen sana yok ırkıma yok izmilal" diyen millî marşımız sağından solundan kırpılsın, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükümler bir daha tartışmaya açılamayacak şekilde değiştirilsin- diyen AKP.

***

Devlet içten çürümeye devam etsin, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek helal olsun, bundan sonra hırsızlık milletin gözüne bakarak utanılmadan yapılabilsin, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet olayları suçluların yanına kar kalsın, kardan artan pay da kabine de eşit olarak paylaştırılsın diyen AKP.

***

Tüm bunların üzerine "MHP neden AKP ile koalisyon kurmuyor?" diye soruluyor.

***

Bu sorunun cevabı, ancak soru tersinden sorulduğu zaman bulunabilir. 

***

AKP neden MHP ile koalisyon kurmuyor?YAZDIR