ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN ERKEN SEÇİM KURNAZLIĞI / Kadir Yıldız       465 okunma - 28 Ağustos 2015

Türkiye'nin erken seçime gitmesinin tek sorumlusu Sayın Bahçeliymiş.  Koalisyon kurulmasına kapıyı kapatmış. Öyle diyor beyefendinin sözde eski başdanışmanı Yalçın Akdoğan.

Öyle mi Peki?

***

Davutoğlu 7 Haziran akşamı yaptığı balkon konuşmasında "tekrar milli iradeye gitmek gerekirse ona da hazırız" diyerek, erken seçimi diline dolayan ilk parti lideriydi. Davutoğlu'nun erken seçim restinin ardından MHP lideri Sayın Bahçeli, milli iradenin koalisyon hükümeti kurulması yönünde tercihte bulunduğunu ifade edip, "Uyumlu bir koalisyon olması lazım" dedi. Böyle bir koalisyon içinde de MHP'nin meclis'te denetimi esas alan bir ana muhalefet görevini üstlenmeye hazır olduğunu belirtti. "Türkiye'yi AKP'nin azınlığına mahkum etmeye kimsenin hakkı yoktur" diyen Sayın Bahçeli, tüm seçenekleri sunduktan sonra Davutoğlu'nun tehditkar "erken seçim" ifadesine karşı "Ne zaman olursa erken seçime de hazırız" cevabını verdi.

***

10 Haziran'da Davutoğlu, erken seçim planlarını şu ifadelerle gösterdi; "Milletimize; 'bize tüm kapıları kapattılar. Koalisyona yanaşmadılar' der, seçime gideriz." Bu açıklamanın üzerine aynı gün olası bir erken seçimin partinin oylarına nasıl yansıyacağının araştırılması için talimat verdi.

***

14 Haziran günü Erdoğan; "erken seçim değil, tekrar seçim olmasını istiyorum" dedi. 21 Haziran'da ise; "Koalisyon hükümeti en kısa zamanda kurulmalıdır. Kimsenin egolarına yer vermemesi gerekiyor. Siyasetçiler bu işi çözemezse millet bu işi çözer" dedi. Yani seçmene "ben erken taraftarıyım" mesajını üstü kapalı vermeye çalıştı. 25 Haziran'da da "İnşallah en kısa sürede ya yeni hükümeti kurarak ya da seçimleri yenileyerek heves sahipleri hüsrana uğrayacak" dedi. Her fırsatta erken seçimi işaret etmeye devam etti.

***

1 Temmuz günü Sayın Bahçeli "Türk milleti MHP'ye ana muhalefet görevi vermiştir. Bize verilen ana muhalefet görevi koalisyon arayışlarına karşı durmak demek değildir" diyerek ısrarla koalisyon hükümeti kurulması gerektiğini söyledi.

***

7 Temmuz'da Davutoğlu "erken seçimi zorlarlarsa millete gitmekten bir an bile tereddüt etmeyiz" dedi. 7 Haziran akşamı çektiği erken seçim restini yineledi. 8 Temmuz günü ise "AK Parti teşkilatları dimdik ayaktadır ve yeni bir seçime hazırdır" diyerek erken seçim hazırlıklarının startını verdi. Aynı gün Erdoğan kendine yakın araştırma şirketlerine seçim anketi yapmaları konusunda talimat verdi.

***  

Sayın Bahçeli 9 Temmuz'da "MHP, Türkiye'nin siyasi istikrarsızlık yaşamaması için beklenilen fedakarlıkları çekinmeden gösterecektir" diyerek koalisyon kurulması yönündeki ısrarını tekrarladı. Tek şartı kamuoyunun da "evet" dediği 4 maddeydi.

***

15 Temmuz'da Davutoğlu "gelen anketlerde oy oranımızın yüzde 45'i aştığı görülüyor. Yüzde 45 ile tek başına iktidar olma ihtimalimiz kuvvetli" diyerek erken seçim için gemileri yakacaklarını gösterdi. 

***

18 Temmuz'da Erdoğan "koalisyon oluşmuyorsa kapısı çalınacak mercii milli iradedir. En isabetli yol o olacaktır" dedi. Buradaki "en isabetli" söylemi içindeki niyeti açıkça ortaya koyuyordu. 

***

19 Temmuz tarihinde Davutoğlu il başkanlarına "erken seçime hazır olun" talimatını verdi.

***

30 Temmuz'da Sayın Bahçeli "şartlar yerine getirilirse elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarız" dedi.

***

31 Temmuz günü Erdoğan "Kendisine görev verilen bir partiye (yani AKP'ye) diğer bir partinin veya partilerin dışarıdan destek vermesi suretiyle oluşturulacak bir azınlık hükümeti ülkeyi seçime götürebilir" dedi. Erken seçime nasıl gidileceğinin yol haritasını bu sözlerle çizdi.

***

6 Ağustos günü Sayın Bahçeli "Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu AKP ile CHP koalisyonu Cuma günü namaz sonrası kurulmalıdır. Allah hayırlı uğurlu etsin" diyerek koalisyon kurulması noktasındaki samimiyetini gösterdi. 11 Ağustos'da ise, ülkedeki şartların oldukça ağırlaştığını ve gelişmelerin vahim bir sınıra dayandığını belirterek, erken seçimin ikinci plana atılması gerektiğini ifade etti. Yani, koalisyon kurulmasının mecburi hal aldığını belirtti.

*** 

13 Ağustos günü Davutoğlu "koalisyon ortaklığı zemininin oluşmadığı kanaatine vardık. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir" diyerek, erken seçim ısrarını sürdürdü.

***

14 Ağustos'da Sayın Bahçeli "seçim tekrarına olumlu bakmamız mümkün değildir. Kamuoyuyla paylaştığımız daha önceki ilke ve şartlarımızın kabulü halinde, 'önce ülkem ve milletim' diyen Türk siyasetinin 46 yıllık dev çınarı Milliyetçi Hareket Partisi, değil elini, gövdesini taşın altına koymaya kararlıdır" ifadelerini kullandı. Bir kez daha ille de koalisyon dedi. 16 Ağustos'da da "Yangın her yanı sarmışken iktidar oyunlarıyla vakit geçirmek, anlaşmamak için bahaneler üretmek, bilinmelidir ki, bu aziz ülkeye kast etmekle eşdeğerdir. AKP ile CHP'nin son defa bir araya gelerek koalisyon düğümünü çözmeleri tarihi bir zorunluluk, milli bir sorumluluktur" dedi. Bir kez daha "ille de koalisyon" çağrısı yaptı.

***

17 Ağustos'da MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye koalisyon yerine "erken seçim" teklifini götüren Davutoğlu Bahçeli'den "hayır" cevabı aldı. Davutoğlu ise "MHP koalisyona hayır dedi" şeklinde açıklama yaptı. Oysa ki, MHP'nin koalisyon protokol metni Bahçeli'nin yanı başındaki çantasının içinde hazırdı. 

***

21 Ağustos tarihinde Erdoğan "1 Kasım'da da İnşallah Türkiye tekrar seçim yaşayacaktır" dedi.

***

25 Ağustos'ta Sayın Bahçeli "Erdoğan muradına ermiştir" dedi.

***

Erdoğan ve Davutoğlu'nun erken seçim kurnazlığı, Yalçın Akdoğan'a da "erken seçimin tek sorumlusu Bahçelidir" dedirtti. Vay kurnaz ve vay!YAZDIR