EMEKLİNİN ÇİLESİ - Metin Şeker Özdede / Konuk Yazar       651 okunma - 28 Aralık 2015

Ömrünün en güzel yıllarını, çalıştığı işe vermis hayatının baharını tam olarak yaşayamamış,kendi yaşayamadığı gibi birlikte olduklarınada yaşatamamış benim kıymetli EMEKLİ KARDEŞİM. Yazımın başlığı EMEKLİNİN ÇİLESİ.Bu bilerek seçilmiş bir başlık.Çünkü bize öyle bir hayatı reva görüyorlarki bildiğimiz "iplik çilesindan" farkı yok,çek çek sonu gelmiyor yada sonu gelirsede bakmışsın bitiveriyor.Hele birde arap saçına dönen iplik çileleri vardır ya hayatı onun gibi olan emekliler zaten bu dünyadayken ölmüş ağlayanı yok.
AB'ye girmeye çalışıyoruz.O ülkelerdeki emeklileri bir inceledim inanın hepsi ceviz kırıyor,bir eli yağda bir eli balda yaşayıp gidiyorlar.
Emekli yaşını 60-65e çikardılar.Doğaldır,Sosyal Güvenlik Kurumunu yedi bitirdiler suçlu emekliyi seçtiler emeklilik yaşını artırdılar.Peki kardesim sen AB deki yaşam standardını bizim emeklimize sunuyormusunda yaşı yükseltiyorsun.El insaf. Bu gün Türkiyede emekli olanlar ya pazarlardan artık yiyecek topluyor,ya en ucuz çürük çarık ucuz malzemelere yöneliyorlar ya da birini alsalar üçünü alamadan pazardan ayrılıyorlar.Aylardır et girmiyen emekli evinin sayısını siz tasavvur edin.
Niçin ? Açlık sınırının 1400 lirayoksulluk sınırının 4000 liraya dayandığı bir ülkede hala asgari ücret 1300 lira olsunmu diye tartışıyorlar.Emekli maaşlarını söylemeye imtina ediyorum çünkü yürek dayanmaz. Bundan 14-15 sene önce çalışanlarımız emekli olduklarında emekli ikramiyeleri ile bir ev veya yatırım yapacak arsa,araba gibi şeyler alabiliyorlardı.Ne yazıkki şimdi verilen emekli ikramiyesi ev arsa almayı bırak bir evin tuvaletini dahi alamıyorsunuz,kaldıki alsanız da ancak içine ........ edebilirsiniz. Atma birader din kardeşiyiz diyebilirsiniz.Maalesef bu verdiğim rakamlar TÜİK ve sendikalarımızın yaptığı araştırma sonuçlarıdır. Yeşil pasaportu olan bir emekli olarak bırak herhangi bir devlete gezmeye gidip "milli" olmayı, daha yaşadığım şehirden dışarı çıkıp kendi turistik yerlerimize bile gidemiyoruz. Neden ? Açız aç.Daha karnımızı doyuramıyoruz. Ama ne yazıkki,yeni bir seçim geçirdik.Maalesef ülkem insanı yılda 1200 er lira bayram ikramiyesi vermeyi taahhüt eden emeklilere daha insanca yaşyayabilecekleri maaş vermeye söz veren partileri değil 13 senedir inim inim inleten emekliyi yok ve ölü sayan bir partiyi iktidara getirdiler.Bu ne garip bir zihniyettir anlayabilene aşk olsun. Şu anda da TV lerde ve gazetelerde bir haber geziyor ne derece doğru göreceğiz. Bu iktidarın herşeyde yaptığı ötekileştirme maalesef emekliler arasında da yapılmak isteniyor.SSK ve Bag-Kur emeklisine yılbaşından itibaren seyyanen 100 lira verileceği söyleniyor.Peki onlar emekli de MEMUR EMEKLİLERİ emekli değilmi diye adama sormazlarmı.Yani memur emeklileri üvey evlatmı yoksa bir eli yağda bir eli baldamı yaşıyorki siz bu ikiliği ayırımı ve ötekileştirmeyi yapıyorsunuz.
Bu adaletsizliğin ve haksızlığın acilen düzeltilmesi memur emeklilerini bir nebzede olsa mutlu edeceğini düşünüyorum. Şimdi kimsenin kimseye faydası olmadığını görüyoruz.Kıymetli EMEKLİ KARDEŞLERİM, Ben bu çözülemez karmakarışık sorunlar yumağı ip çilesini çözer EMEKLİLERİN derdine deva olurum diyebilen biri varmı?


YAZDIR