HDP YANCILARININ TRAJİKOMİK SUÇLAMALARI / Kadir Yıldız       339 okunma - 04 Mart 2016

Anayasa uzlaşma komisyonunda Meclis'te sandalyesi bulunan 4 partinin temsilcileri yer aldı. Partilerin Meclis'te bulunan sandalye sayısına bakılmaksızın her parti eşit şekilde temsil edildi ve komisyonda her bir partinin 3 temsilcisi yer aldı.

***

AKP'nin bu komisyonda Başkanlık sistemini öne süreceğini tüm partiler başından beri biliyordu. HDP'nin ise demokratik özerkliği güçlendirecek önerilerinin olması sürpriz olmazdı.

Bu iki unsur ne kadar bilinen bir gerçek ise, CHP ve MHP'nin de Başkanlık sistemine karşı olduğu bir o kadar gerçekti.

Nitekim komisyonun kurulma aşamasında CHP ve MHP Başkanlık sistemine karşı olduklarını belirtmişler, yeni anayasanın toplumsal taleplere göre güncellenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.

***

Anayasa uzlaşma komisyonu kurulur kurulmaz ilk tartışma komisyonun ismi üzerinde başladı. Uzlaşmamı olsun, mutabakat mı? Bu durum da anayasa uzlaşma komisyonunun uzun sürmeyeceğinin ilk habercisi oldu.

Ve Başkanlık sistemi önerisi geldi...

CHP, bu telaffuzu duyar duymaz masadan kalktı. 

Bir yandan da MHP'ye "Sen neden kalkmıyorsun" ve "Hani HDP ile aynı çizgide yer almazdın" diye mırıldanmaya başladı.

***

Ne kadar sol ve ulusalcı çizgide yayın yapan medya organı varsa hepsi bir ağızdan "MHP, HDP ile aynı masada yer alıyor" demeye başladı. Ki bunlar HDP'ye sempati besleyen medya organlarıydı…

Mesele o kadar trajikomik ki, anayasa uzlaşma komisyonun ilk gününden beri MHP'nin o masada yer almasına rağmen, her ne hikmetse CHP masadan kalktıktan sonra MHP, "HDP ile aynı çizgide buluşmakla" suçlanır oldu.

Dün AKP, MHP'yi "HDP ile aynı çizgide" diye suçluyordu, bugün ise CHP… 

İşin özünde ise AKP, HDP'nin çözüm ortağıydı; CHP ise yancısı… 

***

Bunlara göre MHP'nin HDP ile beraber hareket etmemesi için;

HDP'nin ismi seçim pusulasında yer alıyor diye MHP'nin seçimlere girmemesi…

HDP meclise giriyor diye MHP'nin girmemesi…

HDP milletvekilleri meclis sandalyelerinde oturuyor diye MHP milletvekillerinin oturmaması…

HDP'li milletvekilleri meclis kürsüsünde konuşuyor diye, MHP milletvekillerinin o kürsüde konuşmaması…

HDP milletvekilinin Meclis'in Çankaya kapısını kullanıyor diye MHP milletvekillerinin Dikmen kapısından girmesi gerekiyor.

***

MHP'nin "HDP ile birlikte hareket etmeme" söylemini anlayamayanların komik gerekçeleri bunlar.

***

Anayasa uzlaşma komisyonu milletin masasıdır. Türk milletinin geleceğinde söz sahibi olması gereken asli unsur ise MHP'dir. Bu masaya gelecek gayrı milli teklifler MHP tarafından engellenecektir. 

***

MHP, o masada Türk milleti için vardır ve HDP'nin o masada bulunması MHP'nin ilkelerinden ödün vereceği anlamını taşımaz. MHP o masada anayasanın ilk dört maddesini korumak, Türk milletinin toplumsal refah ve huzurunu tesis etmek için vardır. 

***

"MHP'nin HDP ile aynı çizgide buluştuğunu" ve "MHP'nin HDP'yi şart koştuğunu" söyleyen kurnazlar, başta CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri, CHP'ye yakın veya MHP'ye düşman yayın organlarının yazarları…

Madem MHP'yi "HDP ile aynı çizgide buluştu" diye suçluyorsunuz, MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin 2 Mart'ta söylediği "HDP'li provokatörler hakkında hukuk ve Meclis gereğini derhal yapmalıdır. Fezlekeler bekletilmemeli, dokunulmazlıkların kaldırılmasından parti kapatmaya kadar her seçenek masaya koyulmalıdır" sözlerinin aynısını sizler de kullanın da ne kadar HDP'li olmadığınızı görelim.

Görelim; kim HDP ile aynı yolun yolcusu, kim değil…YAZDIR