SAYIN BAHÇELİ’Yİ SEROK AHMET KİMLİĞİNLE DİNLERSEN TABİİ Kİ ANLAMAKTA ZORLANIRSIN… / Burak Özcan       418 okunma - 08 Mart 2016

“Sayın Bahçeli’nin cümlelerini arka arkaya getirdiğimde sonuç çıkarmakta zorlandığım yerler oldu. Sayın Bahçeli’nin daha açık ifadeler kullanması atılacak adımlar açısından önemli. Sayın Bahçeli’den şu netliği görmek isteriz, CHP masada olmasa da ben varım netliğini görmek isteriz” diyen Davutoğlu için MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasını paylaşıyorum.

***

Bir gazetecinin sorduğu soru…

“Efendim son soru olarak bir hususu netleştirmek adına soruyorum. Anayasa Uzlaşma Komisyonu hakkındaki açıklamanızda üç partinin çok sığ kalacağını ifade ettiniz, masanın… Bunu şöyle mi anlamak lazım, CHP üye göndermediği takdirde komisyona MHP’nin de orda olmayacağı şeklinde mi anlamak lazım?”

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin verdiği cevap…

“MHP masadan kaçmaz. Hep masa tabirini kullanıyorsunuz ama masada oturduğu yerde üç arkadaşımız oturuyor ve televizyonda gördüğümüz vakit de oturdukları yerlere yakışıyorlar. Ama komisyonun verimli olması, anayasayı sağlıklı çıkarmak için TBMM’de var olan siyasi partilerin belirlenen çalışma usul ve esaslarına göre orada bulunmalarında yarar var. Hele hele anlaşamayanlardan birisi iktidar, birisi de ana muhalefet olursa orda olmanın bir anlamı yoktur.

O sebepten dolayı masadan kalkmadan herkesi davet ederiz. Gelen olursa masaya otururlar, gelmezlerse siyasi iktidar artık B planını uygulamaya koymalıdır. Yani anayasada ne gibi bir değişiklik düşünüyorsa bunu ağızlarına sakız edip her tarafta konuşacakları yerde, TBMM’ye getirmelidirler.

Referandum yoluyla bu ancak mümkün olabilir. Onun içinde 317 milletvekilinin 330’a tamamlanması lazım. Orada tamamlandığı takdirde referandumla belirledikleri veyahut özledikleri anayasa değişikliğini yapmak için millet huzuruna çıkmış olurlar.

Böyle bir durumda da, eğer bir referandum söz konusu olursa MHP geçmişten bu yana anayasa konusundaki hassasiyetleri göz önünde bulundurularak, gerekli tedbirleri almak suretiyle kamuoyunun aydınlatılmasında kendi dünya görüşü ve parti ilkeleri çerçevesinde katkı sağlayacaktır.

O bakımdan AKP’nin CHP ile diyalog kurmak suretiyle onu nazik bir şekilde masaya davet etmesinde yarar görüyoruz. E gelmezlerse ne yapalım yani. O zaman bu dört kişilik masada eksiklikler var demektir. İktidar dahi kalksa en son masada oturacak olanlar yine MHP’nin üç değerli milletvekili şahsiyetleri olacaktır”

***

İnsanoğlu işte…

Tuğla kalınlığında stratejik derinliklerin yazarı da olsa, başbakan da olsa okuduğunu anlamayabilir.

Davutoğlu’nun MHP’nin uzlaşma komisyonu hakkındaki net tavrını görebilmesini sağlayacak cümlelerin altını çizdim.

Çizdim ama Davutoğlu’nun bu cümleler aracılığıyla verilen net mesajı ve duruşu anlamakta yine zorluk çekeceğini düşünüyorum.

Zannediyorum ki Davutoğlu Sayın Bahçeli’nin açıklamalarını Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak değil, Serok Ahmet çerçevesinden bakarak değerlendiriyor.

***

Neyse…

***

Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını “Erdoğan’ı ‘başkan’ yapacak” başlığıyla haberleştirerek manipülasyonda aktrollere şapka çıkartan gazetecilerden…

Ve dün “O bizim büyüğümüz, onursal başkanımız olsun, biz onun fikirlerinden istifade edeceğiz” diye laflar ederek MHP’ye genel başkan adayı olan, bugün ise MHP Liderinin açıklamalarını “başkanlık yolunu açacak destek” diye yorumlayan feysbuk savaşçısından bir ricam olacak…

Açıklama cümle cümle yukarda, bi zahmet başkanlığa destek cümlesini bulabilir misiniz?YAZDIR