MAĞDUR GELİP, MAĞDUR YARATMA ÇARPIKLIĞI! / Yıldıray Çiçek       1221 okunma - 24 Mayıs 2017

İç savaştan kaçan ve yaklaşık 3-4 milyon oldukları söylenen Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle ilgili 3-4 yazı yazmıştım, son yazımın başlığı da "YENİ MAĞDURLAR, MAZLUMLAR YARATMAMAK İÇİN ÖNLEM ALIN!" olmuştu. Yazının içerisinde de "Tedbiri alınmadan, güvenliği sağlanmadan, alt yapısı oluşturulmadan Türkiye'nin her yerine dağıtılan Suriye'lilerle ilgili gün geçtikçe tartışmalar, isyanlar, feryatlar artmaktadır. Türkiye'nin her yerinden, her gün gelen Suriye'lilerin işlediği cinayet haberleri, tecavüz haberleri, kavga haberleri, hırsızlık haberleri gazetelerin sayfalarını, televizyonların ekranlarını kaplamaktadır." cümlelerim yer almaktaydı. Bu yazıdan sonra da maalesef dert yandığımız ve önleminin alınmasını istediğimiz hadiseler aynen devam etti. Mersin'de, İstanbul'da, Konya'da, Gaziantep'te Türk vatandaşları sudan sebeplerle Suriyeliler tarafından öldürüldü. Öncesini saymıyorum, sırf bu yazımdan sonra, Suriyeliler o kadar adli olaya karıştılar ki, saymakla bitmez. Suriyeliler konusunda bir başıboşluk, bir sosyal kaos var.

Bu tehlike gün geçtikte daha çok büyüyor. Şu an Türkiye genelinde Suriyelilerin karışmadığı adli olay kalmamıştır. Türkiye'ye sığınan Suriyeliler disipline edilmezse, güvenlik çemberi içinde kontrol altına alınmazsa birçok Türk vatandaşı canı ve malıyla bedel ödeyecektir.

"Mazlum ve mağdur" diye Türkiye'ye kabul edilen Suriyeliler, Türkiye'de mağdur Türk vatandaşları oluşturmaya başlamıştır. Bu dengesizliğin önüne geçecek olan hükümettir. 

Türk milletinin merhameti, vicdanı Suriye'den gelen bazıları tarafından suikaste uğramaktadır. Elbette tamamı için genelleme yapmak yanlış olur. Ama Suriyeliler meselesi artık Türk toplumunu rahatsız eden ve acı veren bir duruma gelmiştir.

"Suriyeliler cinayet işledi, Suriyeliler saldırdı, Suriyeliler tecavüz etti, Suriye'liler kapkaç yaptı" gibi gazete ve televizyonları süsleyen her haber Türk toplumunu tedirgin etmekte, gerçek mağdur ve mazlum Suriyelilerde bu potansiyelde görülmektedir.

Suriye'den gelen insan sayısı gerçekten çok fazladır. Bu aşırı kalabalığın kontrolü de elbette zordur. Bu kalabalığın Türkiye'ye gelmesini sağlayan politikaların sorumluluğu da, onlar geldikten sonra kontrol edilmelerini sağlamanın sorumluluğu da AKP hükümetindedir.

Suriyeliler konusunda hiç kimse üç maymunu oynama çabası vermemelidir.

Ortada bir mesele vardır ve bu meselenin daha büyük acılar yaşatmadan önüne geçilmelidir.

Suriye'de iç savaş biterse Türkiye'deki milyonlarca Suriyeli'nin durumu ne olacaktır? Bu sorunun cevabı bulunmadan şuan Türkiye'deki bu sosyal kaosu ortadan kaldırmakta mümkün değildir. 

Suriye'den mağdur gelip, Türkiye'de mağdur yaratmak!

Bu çarpıklık düzelmezse Suriyeli meselesi daha çok Türkiye'nin başını ağrıtacaktır. Biz, sorumluluk duygusu taşıyan bir yazar olarak, bu konuyu gündemde tutuyoruz. Çünkü Türkiye'yi düşündüğümüz gibi, bundan sonra masum ve mazlum insanlara sahip çıkma konusunda kredinin de tükenmemesi adına çabamız vardır. Şu an bazı Suriyeliler bu krediyi çok kötü harcamaktadır.

 YAZDIR