CHP BARZANİ'YE NİYE GÜR SESLE SESLENEMİYOR? / Yıldıray Çiçek       1184 okunma - 23 Eylül 2017

CHP'nin Barzani konusunda sessizliği yahut yutkunarak yorumda bulunması nedendir bilinmez ama bu durumu çok net gözüküyor. Olsa olsa dört yıldır PKK'nın siyasi taşeronu HDP ile birlikte beraber yol yürümesi olabilir. HDP ile düşe kalka bir Barzani aşığı olmuş olabilirler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Barzani'ye yaptırımdan bahsetse de daha önce Barzani'ye "Bölgesel Kürt Yönetimi bütün yumurtalarını sadece AKP sepetine koymasın. Çünkü AKP bugün var yarın yok. Bütün siyasi oluşumlarla ilişkilerin götürülmesi uzun vadede Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de işine yarar Şu an Türkiye gibi bir dostlarının olması  hem merkezi Irak Hükümeti hem de Bölgesel Kürt Yönetimi için bir avantajdır. Bu avantajı kullanırken de olabildiğince geniş bir perspektifle, her kesimle diyalog kurmak daha faydalı olur." çağrısında bulunmuştu. Çelişkili hallerine bir örnekte bu durum olsa gerek…

Kemal Kılıçdaroğlu, geçen günlerde Barzani'nin referandum kararını "Barzani'yi sağduyuya davet ediyoruz, biz doğru bulmuyoruz" şeklinde yorumlamıştı. İfadenin tonuna bakarsanız oluşan atmosferde Barzani'ye bir şey demiş olmak adına konuşma olmuş…

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek'in "Kemal Kılıçdaroğlu görüşmemizde bütün milletlerin olduğu gibi Güney'in de referanduma gitmeye hakları olduğunu söyledi." Şeklindeki sözleri hala yalanlanmamışken, bu sözün zaten bir önemi de yoktur.

Daha önce Barzani'nin sözcüsünü CHP Genel Merkezi'nde konuk etmiş, Barzani'nin danışmanını konferansa getirmiş CHP'nin Barzani'ye yönelik yumuşaklığı ortada iken, ne zaman Barzani'yle ilgili gündem olsa MHP'ye saldırması oldukça trajikomik olmaktadır.

Oysa Barzani konusunda en net çizgisi olan MHP'dir. 

MHP Barzani konusunda hiç yalpalamadı, hiç orta yol bulma düşüncesi olmadı, Barzani'ye hiç el uzatmadı. AKP'nin Barzani sicili ortada, HDP zaten Barzani'nin kucağından inmiyor, CHP'de Barzani'ye paspas olma niyetini defalarca göstermiştir.

CHP, artık kendisini Kürtçü-bölücü çizgiye doğru demirlemiştir. 

CHP'de artık Sezgin Tanrıkulu gibi isimlerin açıklaması gündem olmakta ve en çok onların sözü tartışılmaktadır.

CHP, "terörist olsa bile niye öldürüyorsunuz?" noktasına gelmiştir. 

Zaten öldürülen teröristlerin tabutlarını havaalanında karşılama, öldürülen teröristlere sahip çıkma adına yürüyüşleri de hafızalarımızdadır.

CHP, işte bu ruh haliyle yaşadığı ve davrandığı için Barzani'ye karşı çok sert tavır takınamıyor. Eleştiri yaptığı yerlerde de yumuşak geçişleri tercih etmektedir.

CHP'nin Diyarbakır il başkanı "Başkan Barzani halkına, özgürlüğü isteyip istemediklerini soruyor. Bu çok insani durumdur. Referandum demokratik bir yöntemdir." Diyor. 

CHP'nin tam bir  "Buyur burdan yak" hali…

AKP'nin içi de böyledir. Cumhurbaşkanı ve Başbakan son açıklamalarıyla Barzani'ye büyük tepki gösterirken, AKP içindeki Galip Ensarioğlu ve Orhan Atalay gibi milletvekilleri de direkt Barzani'den yana olmuştur.

Bakalım bu milletvekilleri hakkında parti içinde bir disiplin cezası uygulanacak mı? 

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın sözlerinin tam aksini söyleyen bu milletvekillerinin bir disiplin cezası almaması demek, AKP'nin Barzani konusunda denge sağlamaya çalıştığını gösterir.

CHP ve AKP içi maalesef bölücü zihniyetlerle doludur. Bu partiler Türkiye'ye hizmet etmek istiyorsa öncelikli olarak içinde büyük bir temizlik yapmalıdır.

Bunu yapamadıkları vakit ne PKK, ne FETÖ, ne DHKP-C bu topraklarda eksik olmaz. Çünkü bu terör örgütlerine hayat verenler bu partilerde hala kasıla kasıla görevlerine devam etmektedir.

Türkiye'de terör niye bitmiyor diyenler, öncelikli olarak bu partiler içindeki kişilerin varlığını sorgulamalıdır.

 YAZDIR