KÜRDİSTANCI TASLAKLARA HAYRET EDENLERE NOTLAR! / Yıldıray Çiçek       21064 okunma - 11 Ekim 2017

Eğer becerebilirlerse Türk siyasetinde yeni bir parti daha yer alacak. Ama daha kurulmadan siyasi eğlence olmaya başladılar. İsmi, logosu, kurucuları, destekçileri, tüzüğü herşeyi tartışmalı başladı.

Onlar malzeme verdikçe bizde bu köşeden değerlendirmeye çalışıyoruz.

En son bombaları da kuracakları partinin program taslağı üzerinden olmuştur.

Bursa'da bir çalıştay yaptılar ve o günlerde parti tüzüğü ve programı adı altında bir taslak haber sitelerine sızdırıldı. İlk yayınlayan haber sayfası da Oda Tv olmuştur. Oda Tv'yi biliyorsunuz Soner Yalçın gibi Doğu Perinçek yetiştirmelerinin kurduğu bir haber sayfasıdır. PKK'lı kimliğiyle bilinen Mahmut Alınak'ta Oda Tv'nin yazarları arasındadır. Oda Tv yazarları arasında yeralan bir başka isim DSP'nin eski bakanlarından Suat Çağlayan'da Meral Akşener'in kuracağı yeni partinin kurucular kurulunda yer aldı.

Yani Meral Akşener'e bu kadar yakın olan bir haber sayfası o taslağı yayınlamıştır.

"Parti programımızda bu taslak olmayacak" diye inkâr etselerde, nihayetinde kendi bünyelerinde bulunan bazıları o düşüncelerini taslağa yansıttı.

Aranızda bulunup, o taslağı hazırlayan kimdir?

En çok desteği CHP'lilerden, komünistlerden, devrimcilerden alıyorsunuz. Böyle bir bünyeden elbette öyle taslak çıkar.

O taslağa dışarıdan gelen tepkileri bırakın, ilk tepki "FETÖ'nün medya karargâhı" diye adı çıkan ve Meral Akşener'e sonsuz destek veren Yeniçağ gazetesinden gelmiştir. Yeniçağ yazarı Arslan Bulut "Yeni partiye yönelik yeni bir provokasyon mu?" başlıklı bir yazı yazmak zorunda kalmıştır. Sızdırılan taslaktaki ifadelerin sözde Kürdistan'a giden yolun yürüyüş taşları olduğunu örnekleriyle yazmış ve temennisini de "Meral Hanım'ın bu tür bir çalışmaya onay vermesi mümkün değildir. Herhalde bu işte bir yanlışlık olmalı, değil mi?" şeklinde ifade etmiştir.

Arslan Bulut gibi bir başka Meral Akşener destekçisi Nihat Genç'te Ulusal Kanal'daki Veryansın programında Meral Akşener'in yeni kuracağı partinin tüzük/program taslağı ile ilgili Türk milliyetçilerin kandırıldığını ve her Türk milliyetçisinin bu taslağa karşı çıkacağını ifade etti. Nihat Genç, taslağın Amerikancı bir taslak olduğunu ve ayrıca taslakta teröristbaşı Öcalan'ın fikirlerinin yer aldığını söyledi. Nihat Genç, "Akşener bu taslağı reddetmesi lazımdı ama sessiz kaldı" diye de tepkisini gösterdi.

Bugün, bu şekilde tepkisini gösteren Nihat Genç aylar önce "Ben de yeni kurulacak milli merkez partiyle flört aşamasındayım, fena bakışıyoruz. Hatta pastanede limonata kuru pasta oturup 'niyetin ciddi mi' diye birbirimize sormaya başladık. Şüphesiz bir aşk evliliği değil Türk milletinin arayışı gibi benim de şimdilik niyetim bir 'mantık evliliği'. Türkiye'nin kilitlenmiş siyasetini açacak tek anahtar milli merkez partidir ve akıl sağlığı ve gücü kuvveti yerinde her memleket evladı bu 'cici partinin' bir ucundan tutmalı, düşüncesindeyim. " cümleleriyle Meral Akşener'e ilk destek verenler kervanına katılmıştı.

Nihat Genç daha parti kurulmadan, kısa sürede gerçek yüzlerini gördüğünü ifade etmiştir. Elbette yarın ne yapacağı yine belli olmaz.

Ama şu an geldiği nokta budur.

Bazıları taslakta "Kürtlersiz bir Türkiye asla düşünülmemelidir. Böyle bir durumda, Fırat'ın ötesinin Kürdistan, batısının da Türkiye olarak kalmayacağını asla akıldan çıkarılmamalıdır." İfadeleri için "nasıl olur" diye hayretlerini yansıtıyor.

Niye hayret ediyorsunuz ki?

Ben, geçen sene Meral Akşener'in akıl hocası, danışmanı olan, Taraf gazetesinde "kürt açılımını" öven yazılar yazan ve  "Kürd Daily" adı verilen ve hizmet felsefesini "Kürdistan'dan en güvenilir haberler için... " olarak belirleyen bir haber sitesinde yazarlık yapan Ali Serim'i yazdığımda Meral Akşener o ismi "Sayın Ortadoğu yazarları, öyle yazıp duruyor. Ali Serim benim bir öğrencimdir. Sevilen bir gençtir. ANAP çizgisinden geliyor. İyi bir ailenin oğludur. Yazık olan benim talebe oldu. Bu işlerle alakası olmayan kişidir." diye savunup, övmemiş miydi?

Meral Akşener, bu kişiyi dönemin ABD Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton ile yaptığı görüşmeye götürüp, yanında oturtmamış mıydı?

Kürdistan haber sitesi yazarından akıl hocası, danışman yaptığını görüyorsun da, buram buram kürdistan kokan taslağa mı hayret ediyorsun?

Bunları neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacaktır. Bizde elde kalan parçaları deşifre etmeye devam edeceğiz.


KÜRDİSTAN HABER SAYFASI YAZARI DANIŞMAN

https://www.facebook.com/bozkurtcapsresmi/videos/1744872989098084/YAZDIR