MHP VE SEÇİM BARAJI / Yıldıray Çiçek       1014 okunma - 10 Kasım 2017

18 Nisan 1999 seçimleri öncesi anketler MHP'yi % 5-6 gösteriyordu. MHP o seçimlerde %18 oy aldı ve kurulan hükümette koalisyon ortağı oldu.


22 Temmuz 2007 seçimleri öncesi MHP'yi tüm anketler baraj altı gösteriyordu. MHP o seçimlerde %14 oy aldı.


12 Haziran 2011 seçimleri öncesi MHP'yi tüm anketler baraj altı gösteriyordu. MHP o seçimlerde %13 oy aldı. (Bu seçimlerde MHP'nin baraj altında kalması için kaset kumpası ve her türlü kara propaganda yapılmasına rağmen)


7 Haziran 2015 seçimleri öncesi anketlerde MHP baraj altında yahut baraj sınırında gösteriliyor, merhum Oktay Gönensin gibi yazarlar "MHP'nin bu seçimde bir baraj sorunu yaşaması ihtimali ise her gün biraz daha artmaktadır." yazılarını yazıyordu. MHP o seçimlerde %16 oy aldı.


1 Kasım 2015 seçimleri öncesi tüm anketlerde MHP baraj altında gösteriliyordu. MHP o seçimlerde %12 oy aldı.


Yani "MHP ve baraj meselesi" birilerinin temennisi ile her seçim öncesi yanyana bilinçli getiriliyor. MHP düşmanlığından başka bir şeyde değildir bu. Bize de her seçim dönemi "İtin (köpeğin) duası kabul olsaydı gökten kemik yağardı." demek düşüyor.


Şimdi aynı güruh yine iş başında…


MHP barajı geçemezmiş…


Yine kemik duasındalar…


MHP hangi vatan hainliğini yapmış, hangi yolsuzluğu yapmış, hangi ihanete imza atmış ki bu millet MHP'yi cezalandıracak?


15 Temmuz sonrası MHP'nin daha geniş ve net anlaşılan milli duruşundan dolayı, hangi ortama gitseniz MHP'nin bu ülke için sigorta oluşu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin devlet adamlığı konuşuluyor. MHP ve Devlet Bahçeli ismi geçtiğinde insanların gözünün içi gülüyor. MHP ve Devlet Bahçeli dendiğinde ışık görmüş yarasa olanlara bakın PKK çizgisine gelmiş CHP'liler, PKK'lı HDP'liler ve bunların yancısı olarak kurulmuş Akşener'in İP'i…


Bunlar dışında MHP ve Devlet Bahçeli ile problemi olan kimse yoktur.


MHP'nin eleştirilecek konularda lafını esirgemeden iktidarı eleştirmesi ve milli konularda iktidara sonsuz destek vermesi milletin gönlünde taht kurmuş durumdadır.


Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenler MHP'nin bu duruşundan oldukça rahatsızdır.


O yüzden sürekli MHP üzerinde itibarsızlaştırma operasyonları yapıyorlar.


"MHP diye bir parti kalmadı" diyen CHP'den emanet İP'e gönderilen Aytun Çıray'lar bu operasyonlarda kullanılıyor. Son 4 yıldır PKK'nın siyasi taşeronu HDP ile yol yürüyen CHP var, ama "PKK'nın kökü kurutulsun" diyen MHP olmayacak… Terör örgütü PKK'nın 40. Kuruluş yıldönümünde bile Kandil'de MHP'nin etkisi konuşulurken, "MHP barajı geçemez, MHP diye bir parti kalmadı" diyen alçakların kimin hesabına çalıştığı daha net anlaşılıyor.


MHP'ye yönelik bu propagandaların yapıldığı bir ortamda MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye gazeteciler "- Son günlerdi anketler yayınlandı. Kimisi MHP'yi baraj altı gösteriyor, kimisi ise barajda. Yeni kurulan partiyi de Meclis'te ikinci, üçüncü parti  olarak gösteriyorlar. Siz bu anketlerle ilgili ne düşünüyorsunuz? Yaptırdığınız anketler var mı?" sorusunu soruyor, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'de şu cevabı veriyor:

 

- Biz eskiden beri, arkadaşlarımızla olan sohbetlerimizde, araştırma yaptırmadığımıza dair düşüncemizi paylaşmışızdır. Bunlar kamuoyu araştırmasından ziyade, kamuoyu oluşturmaya yönelik araştırmalardır. Bunları bildiğimiz için hiçbir araştırmaya güvenmiyoruz. Yine tartışmalar var ama bugüne kadar yapılmış olan araştırmalarda MHP'nin yüzde 10 barajını geçtiği veya yüzde 10 rakamına ulaştığı hemen hemen yazılıp çizilmedi. Seçim sonuçlarından sonra bazı sonuçlar elde edildi. Genellikle bizi yüzde 2 ile yüzde 8 arasında hep getirip götürdüler. Ama sonuçlar öyle olmadı. MHP, Türk siyasi hayatında baraj sorunu olmayan partilerden bir tanesidir. Ama ille bir barajın altında kalma baskısı var toplumda. Böyle olursa da iyi olur diye düşünenler var. O da sakat bir düşünce.

***


Sohbetin devamında da demokrasi açısından ve Türkiye'deki %10 seçim barajı hakkında özetle şu değerlendirmeleri yapıyor.

 

"Yüzde 10 barajı Türkiye'de çok ağır bir baraj. Ama biz defalarca aştık"


"Bölücü unsurlar için engel olarak görülen %10 seçim barajı, ittifaklarla, bağımsız aday çıkartılarak aşılır hale geldi"


"Bizim için fark etmez % 5, 6, 7, 10 olması"


"İstikrar ve normalleşme ve başka partileri yok saymama adına seçim barajı konuşulacaksa elbette konuşuruz"

***

 

Ama hala gökten kemik bekleyenler, bu açıklamaları "Devlet Bahçeli korktu, seçim barajı düşürülsün dedi" şeklinde bir propagandaya dönüştürüyorlar.


MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin gazetecilerle sohbette söylediklerini en fazla kullananlarda kim biliyor musunuz?


Daha parti kurulmadan aylar önce oy oranlarını %20 gösteren ama parti programına "Seçim barajı %5 düşürülecek" diyen Meral Akşener'in İP'lileri…


"Devlet Bahçeli bize İYİ'lik yapıyor" diyeceklerine, hala MHP'ye saldırıyorlar…


%5 seçim barajı isteyen sizsiniz kafası İYİ'ler…YAZDIR