SAKALLI BEBEK DOĞURDU OLMADI, ŞİMDİ ŞİŞME PARTİ DOĞURUYOR / Yıldıray Çiçek       1351 okunma - 27 Kasım 2017

Sözcü isminde bir gazete var. Yazarlarının tamamı Solcu… 

Rahmi Turan, Emin Çölaşan, Bekir Coşkun, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar bunların en ünlü olanıdır. Solcu oluşlarından mıdır nedir takıntı ve saplantı bunların hayat tarzı haline gelmiştir. Bir PKK'lıya, bir DHKP-C'liye duymadıkları takıntıyı MHP'ye duyabiliyorlar.

PKK'nın siyasi taşeronu HDP ile MHP'yi yanyana getirerek koalisyon kurmayı düşünecek kadar mideleri geniştir.

Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra bir MHP ve Devlet Bahçeli takıntısı ve saplantısına tutuldular, bir türlü de bundan kurtulamıyorlar. "CHP ve HDP(pkk) yanında niye koalisyon ortağı olmadı" diye o günden bugüne MHP'ye saldırıyorlar.

Hele bunlardan Rahmi Turan isminde biri var ki, evlere şenlik, her gün evine al, eğlen, gülmekten öl…

O derecede yani. 

Rahmi Turan, hayatında MHP ile hiçbir bağı olmamış, MHP'ye oy vermemiş, hatta Deniz Gezmiş, Mahir Çayan gibi teröristlere methiyeler dizen yazıları arşivde bulunan bu adam, kafayı şimdi MHP ve Devlet Bahçeli ile bozmuş durumdadır.

Rahmi Turan, çıplak yayıncılığın ve asparagas haberciliğin etkisiyle "tirajların efendisi" sıfatını almış birisidir.

"Sakallı bebek doğdu" diye yalan haberlerle Türkiye'de tiraj kazanan bir gazetecidir.

Güvenirliliği işte bu haber içeriği kadardır.

Rahmi Turan siyasi asparagaslara da meraklıdır.

Yazılarında "Çok kişi beni CHP'li zannediyor. Burada açıklıyorum: Ben CHP'li değilim, hiçbir partiden değilim. Eskiden de değildim, şimdi de değilim, bundan sonra da olmayacağım. " diye hareket alanını genişletmek için maske kullansa da, aynı "Sakallı bebek doğdu" haberinde olduğu gibi "proje siyasi partiler doğurmak" içinde bol bol çırpınan birisidir.

Bir ara Mustafa Sarıgül sevdasına tutunmuştu.

Öyle yazılar yazıyor, öyle şişirmeler yapıyordu ki, sanırsın Mustafa Sarıgül Başbakan oluyor, kuracağı parti tek başına iktidara geliyor gibi…

Hürriyet gazetesinde yazarken Mustafa Sarıgül için şu güzellemeleri yapıyordu: Çok kişi hâlâ tereddütle bakıyor, Türkiye Değişim Hareketi'ni başlatan Mustafa Sarıgül'ün meydanlarda büyük kalabalıklar topladığına inanmıyor. Cumartesi günü, Türkiye'nin öbür ucundaki Bingöl 'deydim. Şu anda yazdıklarım, gördüklerimden azdır. Hepsini anlatmam mümkün değil, çünkü yerim yetmez. Bingöl'deki Sarıgül mitinginde insanların yaşadığı coşku anlatılır gibi değil... Ben, çok sayıda siyasi miting izledim. Şunu itiraf edeyim ki, henüz resmen kurulmamış bir partinin liderine böyle bir ilgi beklemiyordum. (19 Nisan 2010)

Yine Hürriyet'teki "Sarıgül hareketi büyüyor!" başlıklı bir başka yazısında ise yine Mustafa Sarıgül'ü şişirdikçe şişiriyor ve şunları diyordu:

Fakat... Kim ne derse desin görünen o ki, Sarıgül hareketi büyüyor.

Dolaştığı bütün illerde ilgi büyük... İnsanlar onu coşkuyla karşılıyor, pencerelerden eller sallanıyor, gençler duvarlara "Çare Sarıgül" diye yazıyor.

Mustafa Sarıgül "Halkın desteğiyle iktidara yürüyorum" iddiasında... İnançlı, çok cesur ve kararlı!

Çalışmalarına "Türkiye Değişim Hareketi" adını veriyor. Parti bir ay sonra kurulacak. (30 Kasım 2009)

***

Nihayetinde Rahmi Turan'ın şişirdiği Mustafa Sarıgül'ün oluşumu siyaset alanından silindi gitti.

Rahmi Turan daha bir yıl öncede Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'na gaz veriyordu. 

"Ben hiçbir partiden değilim" diye kendine alan açma uyanıklığı gösteren Rahmi Turan aklınca da parti kurmaya, siyaseti dizayn etmeye kalkmıştır. 

Mustafa Sarıgül'den sonra geçen senede köşesinde Metin Feyzioğlu'nu gaza getirerek şunları yazıyordu:

 

"Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu olmalı.

Henüz 40'lı yaşlarda, siyaseten hiç kirlenmemiş, pırıl pırıl bir isim…

Metin Feyzioğlu'na sesleniyorum:

Ey Metin Bey! Daha ne duruyorsun? Bir parti kur!

Başına geç! Göreceksin ki, o partinin peşine milyonlar takılacak.

Ben, kendi hesabıma böyle Atatürkçü, laik cumhuriyet yanlısı, vatansever bir partiyi hiçbir çıkar beklemeden, sonuna kadar destekleyeceğimi ilan ediyorum." 

***

Hatta gaz verme seviyesini öyle yükseltiyor ve "Bu yeni partiye gönüllü olarak koşacak birçok CHP ve MHP milletvekili olacaktır. "diyordu.

Herhalde Metin Feyzioğlu'nun kuracağı partiye sadece Yusuf Halaçoğlu katılacaktı.

Neyse ki, Metin Feyzioğlu Rahmi Turan'ın gazına gelip henüz parti kurmadı.

Rahmi Turan, Metin Feyzioğlu'dan istediği sesi alamayınca bu sefer FETÖ'nün MHP'yi ele geçirme operasyonlarına omuz verdi. Meral Akşener güzellemelerine başladı.

Ne de olsa geçmişte Fethullah Gülen'in toplantısını "Benim en çok ilgimi çeken, Fetullah Gülen Hocaefendi'nin konuşmasıydı. Sözlerini dikkatle okudum. Aydın bir din adamı olarak bize sanki laikliği anlatıyordu. Bakınız ne diyor Fetullah Hoca?

***

"Evet… Fetullah Gülen Hocaefendi söylüyor bunları…Güzel, sıcak, çağdaş sözler bunlar. Böyle hoşgörülü, aydın hocalar olursa, öfke, kin ve nefret değil, yumuşak bir sevgi yumağı toplumun her kesimini sarar ve biz de yıllardır özlediğimiz ulusal barışa kavuşuruz." (15 Şubat 1995) Şeklinde övgülere boğan birisiydi.

Fethullah Gülen "Meral Akşener'e sahip çıkın. Onu koruyun" der de, Rahmi Turan sahip çıkmaz mı?

Bu sahip çıkma adına her konuyu MHP ve Devlet Bahçeli'ye bağlıyor ve delirmiş gibi sürekli saldırıyor.

"Meral Akşener'e ağabey tavsiyeleri" diye maddelediği saçmalıkları köşe yazısı olarak sunacak kadarda kendinden geçmektedir. Mustafa Sarıgül'e, Metin Feyzioğlu'na ağabeylik yapayım dedi olmadı. Şimdi Meral Akşener'e "ağabeylik" yapıyor. Ona bir taraftan akıl verirken, diğer taraftan MHP'ye ve Devlet Bahçeli'ye saldırarak destek olduğunu sanıyor.

Geçmişteki bir yazısında "Bizde saplantı yok, husumet yok, kişisel çıkar, şahsi kin ve garez yok." dese de ruh hali ortadadır. Bir ayağı çukurda olan Rahmi Turan, gözlerini "Devlet Bahçeli ve MHP düşmanlığıyla" bu dünyaya kapatacak noktadadır.

Biz yine de Allah sağlıklı, uzun ömür versin diyelim. Yoksa kiminle eğleneceğiz, kiminle güleceğiz. "Sakallı bebek doğdu" haberlerinin mucidi Rahmi Turan mizah için medyada bir kazançtır. Onun doğurduğu ve desteklediği partileri de bu mizah içinde değerlendiriyoruz.YAZDIR