BİLGİ, KÜLTÜR, HOŞSOHBET DENİZİYDİ… / Yıldıray Çiçek       783 okunma - 26 Mart 2018

FETÖ'nün 12 Haziran seçimleri öncesi kumpas kurduğu kişilerden biriydi. Bu kumpastan kısa bir süre sonra akciğer kanserine yakalanmıştı.


Tedavisi sürerken "Sağlık durumum iyi. Yeni bir kitabın çalışmasına başladım. Bu kez siyasi içerikli olmayacak, roman yazacağım" diyordu. Kanser tedavisi görürken "Siyaset İskelesi, Gönül Semaveri, Politikomik" isimli üç tane kitabı da gerçekten yazmıştı.


O tespitleri çok güçlü, akıcı, lezzet veren bir hatip ve yazardı.

İşte bu yüzden her kesimden olduğu gibi birçok genç hayranı vardı. Birçok gencin bana  "Beni Deniz Bölükbaşı ile tanıştırır mısın?" dediğine şahidim.


Birçok diplomat gibi tepeden bakan değil, halkın dilinden yaşayan kişiydi.


Çocuk ruhlu diyecek kadar espirili, şakacı, hoş sohbet biriydi.

Mizah ve nükte örneklerini sunduğu "Politikomik" isimli son kitabı da böyle bir kişiliğin eseriydi. Ne de olsa babası merhum Osman Bölükbaşıydı.


'Hastalığını atlattı, konferanslara gidiyor, röportajlar veriyor, kitap yazıyor' diye seviniyorduk. Bir akşam yoğun bakıma kaldırıldığını Etimesgut Belediye Başkan yardımcısı Sayın Aladdin Sonat'ı bir konu için aradığımda "Deniz beyin yanına geldim, hastanedeyiz" bilgisini verdiğinde öğrendim.


Bu bilgiyi öğrendikten sonra "hastaneye ziyarete giderim" diye düşünürken ertesi sabah vefat haberini aldık ve maalesef cenaze namazını kılmak, toprağa vermek nasip oldu.


Vefat haberini aldığımda ilk olarak onun gülüşü gözümde, esprileri, şakaları kulağımda canlandı. Yüreğimde bir acı hissettim. 


Yüce Allah'ın "Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz" ölçüsüne iman ettiğimiz için acımız bu sınırlar içinde hafifledi.


Evden cenaze namazına çıkmadan önce aklıma "Siyaset İskelesi" isimli kitabında beni çok onurlandıran sözleri aklıma geldi ve kitabını açıp şu sözlerini tekrar okudum:


…Bunların başında özel kalemin mütemmim cüzü olan değerli kardeşim Yıldıray Çiçek gelir. Yıldıray Çiçek Ortadoğu gazetesi yazarı ve Devlet Bahçeli'nin basın danışmanıdır. İnsan olarak da, yazar olarak da, dost ve kardeş olarak da üstün nitelikler hazinesine sahiptir. Etkili bir kalem, içten ve sağlam bir dost, gönülden bir samimiyet, çelikten fikri bir namus ve ahlak örgüsü, görgü ve terbiyeden kaynaklanan saygı, tevazu ve mahcubiyet, deliği ve gediği olmayan yekpare granit bir karakter yapısının adıdır Yıldıray Çiçek…

***


Bize bu anlamları yükleyen birinin acısıydı yaşadığımız…


Deniz Bölükbaşı'na FETÖ'nün kumpası olmasa, belki yaşadığı sıkıntılar kansere dönüşmeseydi bir devlet adamı olarak daha büyük hizmetler etmeye devam edecekti. Takdir-i ilahi demekten başka elimizden maalesef hiçbir şey gelmiyor.


Hani derler ya "Babasının oğluydu" diye…


Çünkü babası Osman Bölükbaşı gibi yerli ve milli duruşun adıydı.


1991 yılında Atina'da Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı iken 17 Kasım terör örgütünün suikast girişiminden zırhlı aracı sayesinde yaralı olarak kurtulan ve yaşadıklarını ''Olay, 1991 yılında Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarlığım sırasında oldu. Evimden çıktım, zırhlı aracıma bindiğim anda pek yakına parkedilmiş çalıntı bir araca yerleştirdikleri 25 kilogram TNT'yi uzaktan kumandayla patlattılar. Aracın zırhlı olması sayesinde ağır yaralı olarak kurtuldum. Sol bacağımda 30-35 parçalı kırık vardı. Tam sekiz ay hastanede kaldım.'' Diye anlatan Büyükelçi Deniz Bölükbaşı idi o.


1991 yılında Yunanistan'da 17 Kasım terör örgütün suikastında yaralandı.


2011 yılında da Türkiye'de FETÖ terör örgütünün itibar suikastında yaralandı.


Ömrü suikastlerle geçmiş biridir.


Ona itibar suikastı yapan FETÖ'nün Türkiye'de neler yaptığı ve terör örgütü olarak kendisinin ne hale geldiği ortadadır. Deniz Bölükbaşı yaralı bir kalple öbür dünyaya gitti ama FETÖ'de şöyle- böyle ezilmektedir.


Deniz Bölükbaşı "Siyaset İskelesi" kitabının sonunda "Milliyetçi Hareket camiasına üstün başarılar ve ebedi saadetler diliyorum. Benim helallik verecek bir hakkım geçmedi. Hepsi bana haklarını helal etsinler" demişti…


Cenaze namazında herkes hakkını helal eyledi….


Bize de cennetin denizinde damla ol Deniz Bölükbaşı demek düşüyor.


Allah rahmet eylesin…

 

“Bir gün akşam olur bizde gideriz
Kalır dudaklarda şarkımız bizim"

https://www.facebook.com/bozkurtcapsresmi/videos/2011150202470360/YAZDIR