ALPEREN KEKİLLİ İLE SÖYLEŞİ / Burak Özcan       1880 okunma - 14 Haziran 2018

-Sayın Kekilli öncelikle sevenlerinizle buluşturduğunuz yeni albümünüz hayırlı uğurlu olsun. Albümü konuşmaya geçmeden önce dergimiz okurlarının sizi daha yakından tanımaları adına biraz kendinizden bahseder misiniz?

Kısaca kendimden bahsedeyim; Adanalıyım, evli ve iki çocuk babasıyım. Müziğin yanı sıra Elektrik Teknikeriyim. Yaklaşık 10 yıldır raylı sistemler sinyalizasyonu üzerine çalışıyorum. Her iki işimi de keyifle yapıyorum. Her iki işim dolayısı ile ikametgahım sürekli değişiyor ve cennet vatanın farklı bölgelerini farklı coğrafyasını tanıma imkanı doğuyor. Genlerimizden gelen bir şey mi bilmiyorum ama doğaya aşık bir insanım. Doğada zaman geçirmeyi seviyorum. Hobilerim arasında her Türk gibi at binmek, avcılık, balık tutmak, doğa yürüyüşleri ve ahşap oymacılığı var.

 

-Söz konusu sizin gibi bir sanatçı olunca albüm içerisinde yer alan her sözün, her ezginin ayrı bir öyküsü vardır. Albümü tanımak içinde bu öyküyü bilmek gerekir. Aşk’a Dair’de neler var?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; “Aşk'a Dair” Türk'e aşık bir insanın aşkla yaptığı bir albümdür. Yani Yar'e olan sevdamızda, vatan sevdamızda, Turan ülkümüzde aşktır. Bu sebepten albüm adını “Aşk'a Dair” koydum.

Albümde yer alan bilindik bir eserin hikayesini (Özel Harekat) şarkısının hikayesini kısaca anlatmaya çalışayım.  2016 yılında Hendek-Barikat (Sur ve Nusaybin) operasyonlarının olduğu dönem ve çok sayıda şehit verdiğimiz bir dönem, Özel Harekat Polisi bir kardeşim telefonla beni aradı. Ağabey bizim moral ve motivasyona ihtiyacımız var, bize kısa bir şarkı okuyup, yalnız olmadığımızı belirten kısa bir konuşma yapıp, video atarsan bizim için iyi bir moral olur dedi. Telefonu kapattıktan kısa bir zaman sonra bu eser ortaya çıktı ve sıcağı sıcağına telefonla video çekip paylaştım. Bu kardeşimle ve bunun üzerine sosyal medyada da büyük bir ilgi gördü, milyonlara ulaştı, zamanla polis okullarında marş olarak okunmaya başlandı ve ben bu eseri albüme koymaya karar verdim.

 

-Albüme sevenlerinizin ilgisi nasıl?

Albümdeki birçok eseri hala internet ortamında yayınlayamadığım halde dahi, albüme tepkiler beklentimin üzerinde oldu ve bu beni çok memnun etti.

 

-Albümünüzdeki eserlerin çoğunun sözü, müziği size ait. Alperen Kekilli eserlerini yazarken, bestelerken ve seslendirirken hangi duygulardan besleniyor?

Albümde dokuz eser yer alıyor, altı eserin söz ve müziği bana ait, bir eserin müziği bana ait. Beste ve sözler genelde aynı zamanda ortaya çıkıyor. Bende çok nadirde olsa yazılmış bir şiiri besteleyebiliyorum. Ama tabi ki burada asıl olan o an ki duygudur ilk başta belirttiğim gibi bu Yar'e olan sevda da olabilir, Turan'a olan hasrette...

 

-Ülkü Ocakları Genel Merkez Sanatçısı olarak sanata ilgi duyan genç bozkurt ve asenalara önerileriniz nelerdir?

Bunu her fırsatta dile getiriyorum, bizler Elhamdülillah Türk'üz, bu sebeptendir ki Türkçüyüz. Türküler bizim duygularımızı, kültürümüzü anlatan sanatın bir objesidir ve öz kültürümüzdür. Herhangi bir enstrüman çalmasak da, müzisyen olmasak da, Türkü dinleyip, Türkülerimize sahip çıkıp, yaşatmamız lazım.

 

-Alperen Bey sorularımıza verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür eder, sanat hayatınızda başarılar dileriz. Son olarak dergimiz aracılığıyla sevenlerinize vereceğiniz bir mesajınız var mı?

Bu güzel röportaj için ben teşekkür ederim...

Bizler Adriyatik'ten, Çin seddine kadar hükmetmiş köklü bir ırkın torunlarıyız, Atalarımız Türk kültürünü bu geniş coğrafyada ilmek ilmek nakşetmiş ve yaşatmış...

Bizlerde Türkülerimizle, Ağıtlarımızla, Deyişlerimizle bu kültürü yaşatacağız inşallah.

 YAZDIR